Blog > Komentarze do wpisu

Mech płonnik

Mech płonnik jest rośliną lądową, masowo występuje w wilgotnych lasach sosnowych tworząc wysoką luźną darń. Roślina składa sie z części nadziemnej i podziemnej. Część nadziemna płonnika jest gęsto ulistnioną łodyżka. Zdolnej części łodyżki wyrastają cienkie, nitkowate chwytniki. Stanowią one podziemną część rośliny. Chwytniki utwierdzają roślinę w glebie i częściowo pobierają z niej wodę z rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi.
Liście płonnika są drobne, zielone, asymilują dwutlenek węgla i wytwarzają substancje pokarmowe. Płonnik jest więc rośliną samożywną. Liście płonnika mogą również chłonąć i wyparowywać wodę.
Wiosną na szczycie niektórych pędów wyrastają długie bezlistne łodyżki zakończone puszka. Puszka zamknięta jest wieczkiem i okryta wieczkiem. Puszka jest zarodnią, w której znajdują sie liczne, drobne zarodniki. Gdy zarodniki dojrzewają, czepek i wieczko odpadają, puszka przegina sie w dół, a zarodniki wysypują się. Gdy zarodniki znajdują się w odpowiednich warunkach, kiełkują dając nowe rośliny.

mech płonnik

czwartek, 07 lutego 2013, wela2

Komentarze
2014/09/12 07:00:22
U mnie w ogrodzie w okolicach drzew rośnie mech. Nie walczę z nim, bo stanowi bardzo fajne urozmaicenie. Nie wiem czy ma to związek z grzybami, ale właśnie w tych miejscach wyrastają mi małe maślaki ...